Z obsadą spektaklu :)

10 x Next to Normal

43 Komentarze
Spektakle

NEXT TO NORMAL – historia prawie zwyczajnej amerykańskiej rodziny, której losy poznajemy w ciągu pozornie zwykłych dni. Wszyscy się kochają: mama, tato, siostra, brat. Ale czy każdy z nich na pewno jest szczęśliwy?

NEXT TO NORMAL – podjęcie poważnej tematyki – choroby psychicznej. Pierwszy raz w życiu byłam na musicalu, na którym ani razu nie śmiałam się do łez. Towarzyszyło mi uczucie ściśniętego gardła i wzruszenia. Libretto autorstwa Briana Yorkey’a i Toma Kitta, jako jedno z niewielu w historii, zostało nagrodzone Pulitzerem w kategorii dramatu. Oprócz tego musical otrzymał trzy nagrody Tony (teatralny odpowiednik Oscarów) w dziedzinie muzyki.

Na ściance ;)

Na ściance 😉

NEXT TO NORMAL – inny niż klasyczne „tradycyjne spektakle”. Ten musical nie jest zbudowany na skomplikowanych układach choreograficznych zatańczonych przez kilkudziesięcioosobowy zespół. Ponadto, w porównaniu do innych takich przedstawień, na scenie występuję tylko szóstka aktorów – wcielają się oni w czwórkę państwa Goodmanów (mamę Dianę, tatę Dana, córkę Natalie i syna Gabe’a), chłopka Natalie (Henry’ego) i lekarza (dr. Maddena).

NEXT TO NORMAL – musical niesiony muzyką rockową, której dynamika podkreśla, jak bardzo pomieszana i skomplikowana jest rzeczywistość osoby cierpiącej na chorobę afektywną dwubiegunową. Od wielkiej euforii do głębokiego dołu, z którego nie widać nawet najmniejszego światełka…

NEXT TO NORMAL – niewyraźna, iluminacyjna scenografia. Połączone kawałki szkła odbijają światło w taki sposób, że kojarzyły się z rozmazaną rzeczywistością osoby chorej psychicznie. Tak samo można skojarzyć napis tytułu, który wygląda jakby odtwarzany na płycie i nagle się zaciął.

Scenografia

Scenografia

NEXT TO NORMAL – pomysł na plakat i okładkę programu. Połamany motyw perfekcyjnie łączy się z rozsypaną rzeczywistością przedstawionej rodziny i jej życiem rozpadającym się na kawałki. Jest to w punkt dobrana metafora życia osoby z chorobą psychiczną.

NEXT TO NORMAL – Jacek Mikołajczyk – reżyser inny niż wszyscy – pasjonat musicali, musicalowy guru, ten Pan o musicalu nad Wisłą wie najwięcej i jest tej historii integralną częścią (Mnie dane było zobaczyć Czarownice z Eastwick i Rodzinę Addamsów). Realizacją tego spektaklu dołożył kolejną unikatowa cegiełkę do zrealizowanych w Polsce spektakli muzycznych. Reżyser, teatrolog, tłumacz.

NEXT TO NORMAL – wszystko, co obok normalności jest okej? Co to jest normalność? Spektakl pokazuje jak płynne jest nasze postrzeganie normalności. Jak krucha i cienka jest jej granica i jak łatwo ją przesuwać w obliczu nieszczęścia i troski o ukochaną osobę.

Give me pain if that’s what’s real, it’s the price we pay to feel

The price for love is loss but still we pay, we love anyway

NEXT TO NORMAL – Jak wspominałam w O mnie, to właśnie moja mama zaraziła mnie miłością do teatru. Nasza rodzinka jest trochę next to normal, ale w pozytywnym sensie.  Nasze plany od dwóch lat podporządkowane są wyjazdom na spektakle w całej Polsce.

NEXT TO NORMAL – mój pierwszy raz na prawdziwej premierze w Teatrze Syrena. Obsada, jaką zobaczyłam, to Katarzyna Walczak, Przemysław Glapiński, Karolina Gwóźdź, Marcin Franc, Michał Juraszek i Maciej Maciejewski. Wszyscy oczywiście zaśpiewali bardzo dobrze, ale według mnie wczoraj najlepszy był Marcin Franc w roli Gabe’a – szczególnie, że zaśpiewana przez niego piosenka Jestem tu (w angielskiej wersji: I’m Alive) jest moją ulubioną. Po spektaklu miałam niepowtarzalną okazję, by zrobić sobie zdjęcie ze wszystkimi aktorami na scenie… To było dla mnie coś naprawdę wielkiego! Bo ten spektakl jest wielki!

Z obsadą spektaklu :)

Z obsadą spektaklu 🙂

Opublikował/a

Mam na imię Marta, mam 14 lat. Od ponad roku moją największą pasją jest teatr, a dokładnie teatr muzyczny. Miłością do teatru zaraziła mnie moja mama – pierwszy spektakl („Metro”) pokazała mi kiedy miałam 10 lat i od tamtej pory oglądanie przedstawień muzycznych to moje ulubione zajęcie. Odkąd poznałam musical nie umiem wyobrazić sobie miesiąca bez przynajmniej jednej wycieczki do teatru, choć zazwyczaj jest ich trochę więcej…

43 thoughts on “10 x Next to Normal”

  1. Pingback: Musical – moja największa pasja | Marta W Teatrze

  2. Ja też uwielbiam musicale. Bardzo zachęciłaś mnie do tego spektaklu. Zazwyczaj lubiłam muzyczne przedstawienia za widowiskowość i rozmach, ale taka forma też może być bardzo ciekawa.

    Polubione przez 1 osoba

  3. Aleksandra Załęska pisze:

    Ciekawy spektakl, przyznam że i ja nigdy nie byłam na musicalu, na którym bym się nie śmiała, a takie poważne sztuki zmuszają do refleksji

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s