That's meee!

Musical – moja największa pasja

24 Komentarze
Informacje

…bo tylko pasja nadaje kolory życiu

Każdy, kto czyta mojego bloga, wie, jak bardzo bliski mojemu sercu jest musical. Dla mnie to coś więcej niż po prostu muzyczna forma teatralna… To niesamowite przeżycie, przywołujące najlepsze emocje, jedna z moich pasji, którą kocham nad życie! To skłoniło mnie do poszukania większej ilości informacji na ten temat. Zaskoczył mnie fakt, jak duża ilość teorii o musicalu była dla mnie tajemnicą!

That's meee!

That’s meee!

Jako, że jestem ósmoklasistką i zbliżam się nieuchronnie do moich pierwszych wielkich egzaminów, przedstawię Wam kilka faktów o mojej ulubionej firmie teatralnej w ramach przerwy od nauki… 🙂

Co to jest musical?

Musical – sztuka przedstawiana w teatrze muzycznym. Pierwszą i najważniejszą różnicą (odróżniającą ją od innych spektakli) jest to musical jest pełen muzyki, co więcej, aktorzy śpiewają i tańczą. Ten rodzaj teatralny wywodzi się z wczesnego XX wieku.

~ Generalna definicja

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi i taniec.

~ Słownikowa definicja

Musical – MAGIA… MAGIA DZIEJĄCA SIĘ W TEATRZE!!! ♥♥♥

~ Moja definicja

Podstawowe elementy musicalu

Fabuła – czasami nazywana libretto lub – po angielsku – the book. To ona nadaje kształt całej sztuce.
Muzyka – musi dobrze brzmieć i być chwytliwa, ale nie zawsze wesoła. Nastrój zależy od sceny lub nawet całego musicalu.
Teksty piosenek – w wielu piosenkach słowa pomagają opowiedzieć historię albo opisać uczucia danego bohatera i sprawić, by widzowie poczuli to samo.
Choreografia – ma trzy zadania: stworzyć atmosferę, pomóc opowiedzieć historię, rozbawić publiczność. Teatry zatrudniają choreografów, by ci stworzyli układy pasujące będące tłem wydarzeń opowiedzianych w spektaklu.

Różne rodzaje musicalu

The Book – zwykły musical zawierający wszystkie z powyższych elementów, na przykład Annie, Król Lew.
Jukebox – musical skłądający się z piosenek jednego artysty/zespołu, na przykład Mamma Mia (z piosenkami ABBY), Twist and Shout (z piosenkami Beatlesów).
Concept – musical charakteryzujący się spójnością i narastającym niepokojem, na przykład Love Life, Next to Normal.
Rewia – widowisko składające się z krótkich scenek.
Teatr to niewątpliwie moja największa pasja i powód nieustannego wyczekiwania na kolejne podróże po Polsce. Moim największy marzeniem jako musicalomaniaka jest podróż no Nowego Yorku na Broadway, do kolebki tego gatunku.  Może już niedługo… Póki co, ciągle jest wiele tytułów jakie mam nadzieję zobaczyć.

Teraz czas wracać do rzeczywistości, życzę wszystkim ósmoklasistom samych przyjaznych pytań i pozytywnych zaskoczeń.  Let’s do it!!!!

Opublikował/a

Mam na imię Marta, mam 14 lat. Od ponad roku moją największą pasją jest teatr, a dokładnie teatr muzyczny. Miłością do teatru zaraziła mnie moja mama – pierwszy spektakl („Metro”) pokazała mi kiedy miałam 10 lat i od tamtej pory oglądanie przedstawień muzycznych to moje ulubione zajęcie. Odkąd poznałam musical nie umiem wyobrazić sobie miesiąca bez przynajmniej jednej wycieczki do teatru, choć zazwyczaj jest ich trochę więcej…

24 thoughts on “Musical – moja największa pasja”

    • Zależy, gdzie masz bliżej, prawdziwe musicalowe show to Piloci (Warszawa), czy Gorączka Sobotniej Nocy (Gdynia), ostatnio Next to Normal (Warszawa), może być tez Footloose (Poznań), mogłabym tak do rana, Piloci kończą się w połowie Czerwca, reszta przedstawień jest młodsza, więc zaczęłabym od Pilotów – Teatr Muzyczny Roma Warszawa 🙂

      Polubienie

  1. Aleksandra Załęska pisze:

    Powodzenia na egzaminach 🙂 Też lubię musicale, połączenie muzyki i gry aktorskiej oraz całej scenografii i kostiumów, to jak piszesz prawdziwa magia 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s